Zamanın Yarattığı Büyü !! JIM BEAM .!


Jim Beam daha iyi bir hayat isteğinden doğmuştur. 1700 lü yılların son çeyreği, zengin olma hayaliyle Amerikada Batıya göçün çılgınlık boyutuna ulaştığı bir dönemdir. İşte 1788 yılında genç çiftçi Jacob Beam de bu hayale kapıldı. Tası tarağı toplayıp eski bir at arabasına yükledi. Ailesini de yanına alıp, kendilerinden önceki göçmenlerin izlediği yolu takip ederek mavi bulutların ve yeşil tepelerin ülkesine ulaştı. Sonradan Kentucky adı verilen bu bereketli topraklar ileriki yıllarda dünya ölçeğinde bir efsaneye dönüşen has bir viskinin bourbonun anavatanı oldu. Kentucky de duru köpüklü ırmakların ve meşe ormanlarının kıyısına yerleşen Jacob Beam, değirmeninde öğüttüğü tahıldan mucizevi bir içki üretmeyi başardı. Göçmenler Eski Kıta dan alışık oldukları bir tada İrlanda ve İskoç Viskileri yumuşak tatlı bir içkiye özlem duyuyorlardı ve Jacob Beam onların bu özlemini giderecek sırrı biliyordu.

Bakır İmbik 
At arabasının arkasına bağladığı ve göç sırasında geçilen yollarda çınlayıp durmuş olan Bakır İmbik, Beam in ellerinde bugün dünyanın en çok tüketilen içkilerinden birini yarattı. Mayalandırılmış mısır, çavdar ve arpa maltının lapası bakır imbikte damıtılarak, içi dağlanmış meşe fıçılarda yıllandırıldı ve kehribar renginde benzersiz bir viski elde edildi. 

Old Tub tan Jeam Beam e 
1795 de kurucu Jacob Beam in ilk fıçı bourbonu satışından bu yana işletme babadan oğula, oğuldan toruna devredildi. ABD de 1920 de başlayan içki yasağı döneminde damıtımevini kapatmak ve 1933 de tekrar açmak onuru ise Efsanevi Jim e nasip oldu. Old Tub adı altında şişelenmeye başlayan bourbon, 1942 de Jim Beam adını aldı. Efsane bugün hala satışa ilk çıktığı ünlü beyaz etiketli kare şişede sunulmaya devam edilmektedir. Jim Beam ın işletmeye 1951 yılında henüz 21 yaşındayken giren ve bugün Damıtımcı Büyük Usta ünvanına sahip olan torunu Booker Noe, bourbonu zamanın yarattığı büyü olarak tanımlamaktadır. Gerçekten de mısır, çavdar ve arpa maltının bourbona dönüşebilmesi için zamanın büyüsüne ihtiyaç vardır. 

4 Yıllık Uyku 
Bu büyüsel dönüşüm çok zorlu bir serüvenin ürünüdür. Mısır, çavdar ve arpa tanelerini incecik bir una dönüştüren çekiç değirmenleri; Kentucky dağlarının kireç kayası suları, içki yasağı döneminde tavan arasında saklanan mucizevi maya damıtımının yapıldığı ünlü bakır imbiğin modern ardılları… Bu ve başka birçok öğe bu serüvende ayrı ayrı kendi yerlerini alırlar. Ama öyküdeki nihai ve önemli rol, bourbonun yıllar sürecek derin uykusuna yataklık eden dağlanmış meşe fıçılarıdır. Ham beyaz alkolün bourbon olarak uyandığı bu öykü, Amerikan yasalarına göre en az 2 yıl sürer. Jim Beam in uykusu ise daha derindir: 4 yıl sürmektedir. Bu kehribar renkli içkinin kendaine özgü yumuşak tadı kazanmak için hangi tatlı düşleri gördüğü ise bugün bile sırdır. 

Bourbon 
Bourbon kongre tarafından 1964 yılında Amerikanın yerli içkisi olarak kabul edilmiştir. Ve Jim Beam bugün dünyada en çok tercih edilen bourbondur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir