Kırmızı Keklik ve The Famous Grouse


Taş kekliği olarak da bilinen Kırmızı Keklik, Türkiye de Fırat ve Dicle nehirleri civarlarında da pek sık görülmesine rağmen daha ziyade İskoçya yı vatan edinmiş bir kuş. Av kuşu olan Kırmızı Keklik, İskoçya nın simgelerinden biri. Koruma altında. Kırmızı Keklikyaşatanlardan biri de, yine bir İskoç simgesi: Viski Ülkesi İskoçyanın viskide kalite simgelerinden The Famous Grouse. Kırmızı Keklik yıllardır The Famous Grouse şişelerinin etiketini süslüyor ve İskoçyadan dünyanın dört bir yanına uçuyor. 

Ne değerler var bu keklikte 
Kırmızı Keklik herşeyden evvel The Famous Grouse ın güçlü gelenekselcilik anlayışının simgesi; bunu tüm ihtişamı ile yansıtıyor. The Famous Grouse ın bölgesinin saflığı ve doğasının kusursuzluğu da hep bu Kırmızı Keklik de anlatıldı. Yani öyle hani bizim siyasiler yapar ya, partiye bir amblem bulalım, mesela hayvan olsun, bizim millet sever denilip de, öyleyse Kırmızı Keklik resmi koyalım gitsin mantığıyla bulunmadı. Özelliklerden yola çıkıldı. 

Şarapçılıktan Viskiciliğe 
The Famous Grouse, ilk kez 1896 yılında sarfoşş etti Ademoğullarını. Tabi ilk olarak İskoçları. Şanslı herifler… Perth bölgesinde Matthew Gloag tarafından üretildi. The Famous Grouse, Matthew Gloagın ilk içkisi değildi. 1800 lü yılların başından beri içkicilik yapıyordu. Ancak şarapçı idi. Bu İskoçyanın Viski ülkesi olduğu düşünüldüğünde, Müslüman mahallesinde salyangoz satmak gibi bir işti… Ta ki 1890 yılına kadar. Gloag, bu tarihte zekice bir karar verdi ve viskici oldu. Yılların tecrübesi vardı. Zor olmayacaktı. Tecrübesini yoğun ve kesintisiz çalışmayla birleştirip formülünü buldu. Renk, koku, içimi ile dengeli bir harmandı. Pürüzsüz yapısı özelliğiyle içimi rahat ancak tok bir formüldü. İskoçya toprağının aroması ve meşe fıçıların verdiği çeşniyle çekici kokuya sahip bir formül.. 

Hedef Sporcu Soylular 
Gloag ın hedef kitlesi İskoçyanın eğlence merkezi olan Higland e gelip, burada eğlence ve spor aktivitelerine katılanlardı. Bilhassa Sporcu Soylu Beyfendiler. Gloag hedefine ulaştı. The Famous Grouse çok geçmeden soyluları cezbetti. 

Grouse Brand!… 
Biz hep The Famous Grouse diyoruz ama Gloag ın viskisinin ilk adı Grouse Brand idi. Ancak amblemi Kırmızı Keklik di. Kırmızı Keklik i çizen de Gloag ın kızı Phillippa idi ve bu çizim hala muhafaza ediliyor. Zamanla viski tutulunca Matthew Gloag ismi The Famous Grouse olarak değiştirdi. 

En Çok Satan İkinci 
Matthew Gloag ın çocuğu 6 nesildir Gloag ailesi tarafından büyütüldü ve şu anda en çok tercih edilen İskoç Viskilerinden biri. İngiltere de en çok satan ikinci viski. İşte The Famous Grouse nin öyküsü böyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir