Kadehdeki Ateş Suyu:^JB^

Kadehdeki Ateş Suyu: JB
Kimi zaman 40 yıl meşe fıçılarda bekletilen viskinin öyküsü de üretimi de hayli uzun ve ilginç. Viski denilince de akla öncelikle benzersiz doğasıyla İskoçya geliyor. 

Bolonya Bir İtalyan 
İskoç Viskileri içinde özel bir yeri olan JB nin geçmişi ise çok hazin bir aşk hikayesine dayanır. Herşey Bolonyalı bir İtalyan olan Giocomo Justerini nin bir İtalyan opera şarkıcısına tutku dolu bir aşk ile bağlanmasıyla başlıyor. Justerini bütünüyle Akdeniz insanına özgü bir tutkuyla sevgilisinin peşinden Bolonya yı terkedip İngiltere ye gidiyor. Fırtınalar ve iniş çıkışlarla dolu ilişki çok fazla yürümüyor. Ama Justerini bu ilişkinin ardından vakit kaybetmeyerek İngiltere nin en ünlü içki üreticilerinden biri olacak olan JB nin ilk tohumlarını atıyor. Justerini kısa sürede en lezzetli içkileri satan kişi olarak ün yapmaya başlıyor. 1831 yılında Alfred Brooks un şirketi satın almasıyla şirket o zamandan beri Justerini and Brooks olarak anılıyor. 

Evet buraya kadar herşey tamam. Ama aklımıza hemen bir soru geliyor. Bir viskinin dünyada tanınıp sevilmesinde ve keyifle yıllardır içilmesinde bu hikayenin ne kadar payı olabilir? Aslında bardağınızda yudumlamanızı bekleyen viskinin rengi ve kalitesinde bu hikayenin gerçekten çok önemi var. Çünkü bir tutkunun ürünü olan JB nin her yudumunda bu ateşi hissedebilirsiniz. 

İskoç Viskisinin Öz Rengi 
JB Rare Scoth Whisky nin yaratıcıları klasik olarak pek çok üreticinin yaptığının aksine viskilerini koyultmak için fazla karamel eklemekten kaçınarak İskoç viskisinin özündeki açık rengi korumuşlar. JB nin damaklarda yarattığı eşsiz tadı elde edilmesi için oldukça özenli ve uzun bir çalışmanın sonucu oluyor. JB tam 42 adet değişik İskoç viskisinin harmanından oluşuyor. JB için bir İskoç viskiler topluluğudur diyebiliriz. Bu tutarlı kalitenin ve yüksek standardın oluşmasında 42 ayrı viskinin evlendirilmesinin en önemli aşamalarından biri zamanı geldiğinde usta bir burnun herbir viskiden gereken oranda seçip yaratım sürecini son aşamasına geçmesi. Çünkü bir dünya markası olan JB yi İstanbul da Manhattan da veya Barcelona da bile içtiğimizde aynı vazgeçilmez tadı bulabilmemiz gerekiyor. JB nin farklılığında 42 ayrı viskinin kullanılması özenli ve uzun çalışmanın sabrın ve uzmanlığın yanı sıra bu karışımların 1 yıl yada bazen daha uzun bir süre saklandığı meşe fıçılarının da önemi var. Yapımında hiçbir şekilde metal çivilerin veya zamkın kullanılmadığı sadece tahtaların birbirine geçirilmesiyle elde edilen fıçılarda yıllanıyor JB. Bu fıçılarda dinlendirilip bardağınıza gelen viskileri her yudumladığızda JB ye özgü tadın keyfini alabilirsiniz.

JUSTERINI :İtalya’dan usta bir distile, Giacamo Justerini (J & B’de “J”), Opera şarkıcısı Margherita Bellini’nin üzerine gelir ve İngiltere’yi izler. Aşkı karşılıksız, ancak Margherita onu, gelecekteki iş ortağı, yeğeni George Johnson ile tanıştıracak olan Samuel Johnson ile tanıştırıyor.

Brooks İki kuşak Johnson daha sonra J&B – Alfred Brooks’da diğer baş harflerle buluşacağız. Brooks şirketi Johnson’dan satın aldı ve adı Justerini & Brooks olarak değiştirdi. Brooks, denemeyi seven ve ticari olarak viskiyi harmanlayan ilk kişi olan Edinburgh Spirit tüccarı Andrew Usher’i duyar.   Karışım Justerini & Brooks’un görevi Yeni bir izleyici için daha yumuşak bir karışım yaratarak usher, böylece iş ortağını karışıma getiriyor –

James Anderson. Birlikte, en eski Scotch ev harmanlarından biri olan J&B Club harmanını geliştiriyorlar ve birlikte çalışıyorlar.   İlk tadı Anderson’un bir aile arkadaşı olan Eddie Tatham’a girin. Eddie çok karizmatik ve yakında şirketin müdürü oldu. 1929’da J&B Nadir’in yaratılışı Eddie, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki varlıklı müşterilerden emir alındıktan sonra, örneklerle dolu bir çanta taşıyan Grand Central Station’da tutuklandığında tehlikeye atıldı.   J & B Nadir Eddie kurtarıldı ve büyük burnu, zarif dağı ve içgüdüsel tüketici talepleri bilgisi ile bilinen bir blender olan Charlie Julian ile tanıştı. J&B Nadir için harmanlama işlemine başlarlar – tam zamanında Yasakın sona ermesi için.  

J & B Bugün Şimdi, dinamik bireylerle dolu bir tarih ve şans eseri üzerine inşa edilmiş bir miras olan 250 yılı aşkın J & B’yi kutluyoruz. İnsanlar bir araya geldiğinde olanları gösteren bir hikaye. Bir şeyleri karıştırmayı seven insanlar için üretilmiş bir marka

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir