Geminin Esrarı:CUTTY SARK

Ünlü İskoç viskisi Cutty Sark adını bir gemiden alıyor. Cutty Sark isminin kökeni İskoç folklorünün derinlerinde yatar. 18. yüzyıl İskoçyasının ünlü şairi Robert Burns, öyküyü Tam Oshanter adlı epik şiirinde anlatır.

Fırtınalı bir gecede Tam adında bir çiftçi boz atıyla evine dönmektedir. Mezarlığa yaklaştığında gayda sesleri duyar, yakından bakmak için oraya doğru yöneldiğinde, danseden çirkin ve yaşlı cadılar görür, hayrete düşer. Tam yoluna devam etmek üzereyken mezar taşlarının gölgeleri arasından güzel bir genç cadının çıktığını görür. Genç cadı bir Cutty Sark, yani kısa gömlek giymiştir. Dansı çılgınlaştıkça, Tam Oshanter Çok güzel, Cutty Sark diye bağırıverir. Birden şimşek çakar ve her yer zafiri karanlığa bürünür. Tam Oshanter korkmuştur, atını kamçılar ve hayatı için kaçmaya başlar. Genç güzel cadı onu takip etmektedir. Sonra birden cadıların akan suyu geçemeyeceğini hatırlar, yakındaki köprüye doğru ilerler. Tam ulaştığında, genç cadı uzanır ve atın kuyruğunu yakalar. 

Yıllar sonra 1869da İskoçyada bir gemi yapılır. Geminin baş direğine bu cadının heykeli konur ve gemi Cutty Sark adıyla anılmaya başlar. 19. yüzyıldan yelkenlilerin altın çağından, kalan tek büyük gemi Cutty Sarktır. Bu gemi, döneminde hızıyla ünlüydü ve çay taşırdı. Ayrıca, Avusturalyadan mevsimin ilk yününü getirmek için büyük rakipleriyle yarışırdı. Çok yer dolaştı Cutty Sark. 

1922de emekli bir İngiliz kaptanı tarafından satın alındı. Kaptan onu restore etmek için çok zaman, para ve emek harcadı. Gemi, 1957de Kraliçe tarafından halka açıldı ve Londranın en çok ilgi çeken turistik öğelerinden biri oldu 1923de Cutty Sark İngilterede en çok konuşulan konulardan biriydi. Francis Berry ve James McBey yeni çıkaracakları viskiye bir isim arıyorlardı bu sırada. McBey denizciliğe tutkundu ve viskilerinin adı bu olmalıydı: CUTTY SARK.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir