Mücadelenin ve Şansın Eseri: SMIRNOFF !

Ivan Smirnoff o gün pek erken kalktı. Heyecanlıydı. Evrakları kontrol etti. Halbuki bunu birkaç kez yapmıştı. Herşey tamam dedi ve evden çıktı. Moskova Ticaret Odasına gitti ve şirketini The House of Smirnoff adıyla kayıtlara geçirdi. Tarih 1800 lerin ilk yıllarıydı. Şirket devamlı büyüdü. 1886 yılında Smirnoff, o zamanlar Rusya da düzenlenen en büyük fuar olan Nizhni Novogorod Fuarına katıldı. İşte Devlet Kuşu da diyebileceğimiz talih kuşu burada kondu Smirnoff un başına. 


Rus Saraylarının Votka Satıcısı 
Fuarın ziyaretçileri arasında, Rus İmparatorluğunun başındaki zat Çar III. Alexander vardı ve o gün Çar Smirnoff Votka dan da tatmıştı. Ve, aynı filimlerdeki gibi.. Çok beğenmişti. Çar ın emriyle Ivan Smirnoff a Rus Saraylarının votka satıcısı ünvanı verildi. Bu Rus Saraylarında artık Smirnoff Votka içilecek demekti. Ne var ki bu durum 30 yıl kadar sürdü. Zira 1917 ye gelindiğinde Rusya da Ekim Devrimi yapılmıştı. Ve artık Çarlık tarihe karışmıştı. Rivayet şu ki, Çar ve askerleri gibi devrimi yapanlar da Smirnoff un cesaret verici gücünden yararlanmışlardı. Ancak Smirnoff yaklaşık 100 yılda yükünü tutmuş 20 milyon ABD Dolarına ulaşan yıllık cirosuyla tam bir kapitalist olmuş, dolayısıyla da komünistlerden çekinmişti. 


Moskova dan Paris e 
Şirketin başında artık Ivan değil Vilademir Smirnoff vardı. Ve bu ikinci kuşak Smirnoff Kremlin Sarayında silahların patladığı günlerde Moskovayı terkedip Paris e gitti. Servetini de yani Smirnoff Votka nın formülünü de yanında götürmüştü tabii. Hemen faliyete geçti. Paris yakınlarında içki evini kurdu. Smirnoff un Paris te de çok tutulacağını düşünüyordu. Fakat öyle olmadı. Bir memur maaşı kadar bile para kazanamadı. 


İkinci Şans 
Vilademir Smirnoff mücadeleden vazgeçmedi ve o ne kadar mücadele ettiyse şans da hep ona güldü. Bu seferki şansı eski arkadaşı Rudolph Kunnett idi. Kunnet de onun gibi bir göçmendi ama Fransa ya değil Amerika ya yerleşmişti. Ve burada kozmetik firması Helena Rubenstein da satıcı olarak çalışıyordu. Kunnett arkadaşından Smirnoff Votka nın ABD ve Kanada daki satış haklarını aldı. Aynı günlerde Vilademir Smirnoff da şirketini Parisli bir iş adamına satıp Nice şehrine yerleşti. Kunnett Amerika da ilk votka tesisini kurdu. Ve Smirnoff Votka yı şişeleyip satılacak hale getirdi. Ancak Fransızlar gibi Amerikalılar da Smirnoff Votka ya burun kıvırdılar. Üstelik Kunnett in Smirnoff satışı için yasal lisansı yoktu. Ve üstelik Kunnett in bunu alacak parası da yoktu. O da Vilademir Smirnoff gibi sıkışmıştı. Ve bu yüzden Heublin adlı şirketin yolunu tuttu. Smirnoff un dağıtımı için bu şirketle anlaştı. Tarih 1934 dü. 


Şimdide Savaş 
Smirnoff tam ABD de tanınmaya satılmaya para kazandırmaya ve yüzleri güldürmeye başlamıştı ki bu kez de ikinci dünya savaşı patlak verdi. Ancak mücadele ve şans bitmemişti. John Martin kendi bulduğu ve Moscow Mule adını verdiği kokteyl ile Votka yı tekrar gündeme getirdi. Bu en çok Smirnoff a yaradı. Bu kokteyl ile Smirnoff ABD den sonra tüm dünyaya yayıldı. Kokteyllerde cinin hakimiyetini votka dolayısıyla Smirnoff aldı. Şu bir gerçek ki Smirnoff u Smirnoff yapan kokteyllerdir. Ve bu kokteyllerin bir kaçı da Screwdriver, Blood Marry, Votkatini, Bullshot tir. 


Nereden Nereye 
Evet Smirnoff Votka bugün dünya çapında 150 ülkede 15 milyon kasadan fazla satılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir