Margarita…^ KOKTEYL’İNİN DOĞUŞ HİKAYESİ VE REÇETESİ

Margarita’nın birçok hikayesi var aslında; bazıları 1940’lı yıllarda Alman konsolosunun kızı Margarita’nın adını aldığını söylüyor fakat en yaygın ve kabul edilen ortaya çıkış hikayesi ünlü aktris Marjorie King’in başrolünü oynadığı hikaye.

Rivayet olunur ki 1930’lu yılların en popüler restoranlarından Rancho La Gloria’nın sahibi Danny Herrera, büyük bir Marjorie King hayranıymış ve King sık sık plaja çok yakın olan bu restorana gelirmiş. Ancak Bayan King’in garip bir şekilde tekila dışındaki tüm alkollere alerjisi varmış. Herrera, bu zarif bayanın hiçbir şeyden mahrum kalmaması için ona damak tadına uyan bu kokteyli yaratmış ve adını İspanyolca’da Marjorie isminin karşılığı olan Margarita koymuş.

Sevgili bayan Marjorie siz ve alerjiniz olmasaydı, dünya bugün bu hoş lezzetten mahrum kalacaktı. 🙂

Cinco de Mayo (5 Mayıs) günü Meksika’nın 1862’de Fransa’ya karşı kazandığı Puebla savaşının yıl dönümüdür ve Meksikalılar bu tarihi her sene festivaller eşliğinde geleneksel olarak kutlarlar. Cinco de Mayo ya da herhangi bir gün fark etmeksizin Meksika’nın en ünlü simgelerinden Margarita için her zaman iyi bir gündür.

Tekila, lime suyu ve Cointreau likörü ile bardağın kenarı tuzlanarak servis edilir. Tatlı, acı, tuzlu ve şekersiz tadın uyumu müthiştir.

MALZEMELER

  • tekila (4 cl)
  • Cointreau Portakal Likörü (2 cl)
  • Misket Limonu Suyu (2 cl)
GARNİTÜR
  • Misket Limonu (1 Dilim)
  • Tuz

TARİF

1) Tüm malzemeler 3 – 4 parça buzla beraber shaker’da çalkalanarak soğutulur.

2) Ardından, bir margarita bardağının ağzına Limon sürülür ve cocktail rimmer ( gerdanlık) ile veya bardağı tuza batırarak gerdanlık çekilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir