#GARNİTÜR VE BARDAK SÜSLEME#

GARNİTÜR VE BARDAK SÜSLEME ^^

Garnitür ve Bardak Süsleme


Garnitür Nedir?
Garnitür kelimesi Fransızca’dan gelen bir kelime olup içkilerden sonra kokteyli süsleyen tamamlayıcılardır. Kokteyllerin rengini, tadını, kokusunu güzelleştirmek için içkilerle birlikte kullanılan yardımcı malzemelere garnitürler denir.

Garnitür Özellikleri
Hazırlanan içeceğin garnitürlenmesi ve süslenmesi son derece önemlidir. Birçok içeceğin garnitürleri klasikleşmiştir. Reçetede belirtilen şekillerde garnitürlenmeleri gerekir. Sadece güzel görünüşlü olması için içecekler kendilerine uymayan maddelerle garnitürlenmemelidir.

Garnitür ve Süslemenin Önemi
Garnitürlenmiş ve süslenerek hazırlanan içkiler göze daha hoş görünür ve zengin bir görünüm kazandırır. Genel olarak küçük garnitürler (kiraz, zeytin, arpacık soğan, küçük limon ve portakal kabuğu gibi) içeceklerin içine konur.

Barda Kullanılan Garnitürler
Barda kullanılan garnitülerin en önemlilerinden biri limondur. Limonun ana vatanı İtalya ve İspanya’dır. Daha çok sert içkilerde kullanılır. Bunun sebebi, sert içkilerin acımtırak tadını yumuşatmasıdır. Barda kullanılan garnitürlerin en çok kullanılanlarından biri de portakal ve mandalinadır. Bu garnitürlerin taze olarak kullanılmaları tercih sebebidir. Ancak dilimlenmiş mandalinanın konservesi de bulunmaktadır. Bunlar süsleme için çok uygundur. Portakal ve mandalina kokteyllere çok hoş bir rayiha verir. Ayrıca barlarda kokteyl kirazı da çok kullanılan bir garnitürdür. Bardağın kenarına konulduğu gibi kokteyl kirazı içkinin içine de konulabilir.

Diğer önemli garnitürler ise; tuz, karabiber, kırmızıbiber, sirke, zeytinyağı, ketçap, Worcestershire sos, tabasco, acısso sosları, toz ve pudra şekeri, taze krema ve süt, yeşil zeytin, konserve arpacık soğanı, çekilmiş kahve, kakao, yumurta, çubuk tarçın ve karanfil, hindistan cevizi, bitter çikolata, kuruyemişler, meyve suları, konserve şeftali, taze meyveler (greyfurt, elma, muz, çilek, üzüm) domates suyu, salatalık, havuç, küp ve talaş buz, grenadine, bitterler, çeşitli kola ve gazozlar, soda, tonik, şişe suyu, angostura bitter.

Garnitür Hazırlamada Kullanılacak Araçlar ve Kullanımı

Parizyen Kaşığı: Genellikle kavun, karpuz süslemeleri için kullanılmakla birlikte sert sebzeler de pekala şekillendirilebilir. İyi bir tahta gövde, kaliteli bir çelik ve pürüzsüz bir biçim bu kaşıkların kalite göstergesidir. Bazen sapın ucunda bir tek metal kısım görülürse de bunlar yerine sapın her iki ucuna da yerleştirilmiş iki kısımlı olanları tercih edilmelidir. İkili olanların kaşık kısımları farklı boylarda yapılır. Parizyen kaşıklarının klasik biçimi yuvarlak olmakla birlikte oval uçlu, hatta tırtıllı oval uçlu olanları da mevcuttur.

Şekillendirici Bıçaklar: Kısa saplı keskin veya tırtırlı ağızlı bıçaklardır. Açılıp kapanabilen modelleri de vardır.

Çekirdek Çıkarıcılar: Meyvelerin çekirdeklerini çıkarmak için kullanılan ucu yuvarlak dekor aletidir.

€Diğer Dekor Bıçakları
a. Meyve ve sebzelerin kabuklarını soymak için kullanılan dekor aletidir.
b. Meyveler için V uçlu dekor aletidir.
c. Narenciye kabuğundan şerit çıkarmak için dekor aletidir.
d. Şekillendirici dekor bıçağıdır.

Garnitür Şekilleri Ve Kullanımları

Peel: Limon, portakal gibi meyvelerin en dış kabuklarının 2-3 cm uzunluğunda soyularak kullanılmasıdır.

Twist: Twist yarım parmak büyüklüğünde kesilmiş uzun meyve kabuğunun sıkılması, Peel edilmiş kabukların bükülüp sıkılarak yağlı esanslarını bardaktaki içkiye sindirme işlemidir.

Zest: Kabukların sıkılması ile elde edilen meyve kabuklarının yağlı aroması.

Spiral: Bir meyve kabuğunun tamamının koparılmadan helezyon şeklinde soyulma işlemidir.

Tranş limon ve portakal dilimleri
C veya S şeklinde kesilen limon ve portakal dilimleri

Garnitür Malzemelerinin Bardağa Yerleştirilmesinde Dikkat Edilemesi Gereken Noktalar
Garnitür malzemelerini bardağa yerleştirirken çok büyük parçalar olmamasına dikkat edilir. Bu, misafirin kokteylini daha rahat içmesini sağlar.
Yenebilecek şeyler olmalı ve kesinlikle hijyenik olmalıdır. Mesela kabuklu meyve kullanıyorsak mutlaka çok iyi yıkanmış olmalıdır.
Eğer alkolsüz meyve kokteyli hazırlanacaksa kesinlikle hazır meyve suları kullanılmamalıdır. Kokteyl süslemelerinde kullanılan portakal, limon, mandalina, muz, şeftali, kayısı, kiraz, çilek, ananas, kivi gibi meyveler dilimlenmiş olarak küp şeklinde kesilerek küre yapılarak veya doğal halleriyle bırakılarak kullanılabilir.

Süslemede Kullanılan Diğer Garnitür Malzeme Çeşitleri Ve Kullanıma Hazırlanması
Barmenler büyük bir emek harcayarak hazırlamış olduğu kokteyllerinin konuklar tarafından daha çok beğenilmesi için yenilebilir garnitür malzemelerinin dışında, çeşitli bardak süsleme malzemeleri kullanırlar. Bu malzemeler; kokteylin tadını, kokusunu değiştirmek yerine konuğun göz zevkine hitap eden, hazırlanan kokteyllin daha estetik görünmesini sağlayan çeşitli süsleme araç gereçleridir. (Küçük şemsiyeler, maytaplar ve benzeri süsler)

Süsleme Malzemelerinin Bardağa Yerleştirilmesinde Dikkat Edilecek Noktalar
Süsleme yapılacak kokteylin özellikleri iyi bilinmelidir.
Süsleme, bardağın şekil ve boyutuna göre yapılmalı, süsleme malzemelerinin kokteylle uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.
Süsleme yapılırken renk uyumuna dikkat edilmelidir.
Süsleme malzemelerinin boyutlarına dikkat edilmelidir.
İçme kamışları misafire dönük olmalıdır.
Süslemede aşırıya kaçılmamalıdır.
Kısa boy süsleme malzemeleri bardak kenarına takılan tranş limon veya portakal dilimine takılmalıdır.

https://www.instagram.com/mr.bartender.tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir