ALKOLİZM


Alkolizm

Alkol
Alkol adı verilen maddeler yüzlerce organik bileşiği kapsasa da en çok bilinen alkol, alkollü içeceklerde bulunan bitki alkolü veya etanoldür. Onu metanol ve izopropanol izler.

Alkolizm
Bireyin yaşantısının başlıca yönlerini (iş, okul, aile ilişkileri veya kişisel güvence ve sağlık gibi) ciddi biçimde ve tekrar tekrar aksatacak biçimde alkollü içki alınmasına alkolizm denir. Alkolik kişi, yıkıcı sonuçlarına karşın alkol kullanımını sürdürür. Alkolizm ciddi bir olaydır; ilerler ve geri dönüşü yoktur. Uzmanların genel kanısı, hastalık bir kez gelişti mi, alkoliğin bir daha normal ölçüde içemeyeceği yolundadır. Ancak, içmekten kaçınan bir alkolik, yaşamının, alkol tarafından aksatılmış yanları üstündeki denetimini yeniden ele geçirebilir. O zaman, alkoliğin hastalıktan “kurtulduğu” değil, “iyileştiği” söylenir. İçme sorunlarının, özel belirtilerin ve düzeninin, bireyden bireye değişebileceğini göz önüne almak önemlidir. Bu nedenle de alkolizm karmaşık bir rahatsızlıktır. İnsanın alkolik olması için hergün içmesi gerekmez. Ayrıca, sık sık içen birinin de sonunda mutlaka alkolik olacağı söylenemez. Alkolikliğe yol açmaksızın, alkolü, kısa ya da sınırlı bir zaman süresince kullanma olanağı vardır. Mesela bazı kişiler, kişisel bir bunalım döneminde aşırı içip, sonra yeniden normal ölçüde içmeye başlayabilirler. Ama bu tür çok içme dönemlerinin alkolizme dönüşme tehlikesi vardır. Alkolizme bütün yaş gruplarında ve ekonomik gruplarda rastlanabilir.

ALKOLİZMİN TİPLERİ

Gamma Tipi Alkolizm

Çok aşırı miktarda alkolün aralıksız biçimde alındığıepizotların yaşandığı, ama aralarda alkol alınmayan dönemlerin olduğu alkolizm tipidir. Örneğin; kişi günler boyunca sızıncaya kadar alkol alır ve ayılır ayılmaz içmeye devam eder. Sağlık durumu nedeniyle içemez hale gelince birkaç gün hasta yatar. 1-2 hafta alkol almaz, ama sonra her şeye yeniden başlar. Bu kişilerde temel problem alkol aldıkları zaman ortaya çıkan kontrol kaybıdır. Sarhoşluk anında yaptığı şeyleri çoğunlukla hatırlamaz. Yasal ve sosyal problemler ortaya çıkar. Kişi suç işleyebilir, sosyal çevresiyle ilişkilerini zedeleyebilir.

Fransız Tipi Alkolizm
Kişi sürekli olarak fazla ama aşırı olmayan miktarlarda alkol alır, alkol kullanımı bir hayat tarzı haline gelmiştir. Herhangi bir nedenle alkol içmeyi bırakırsa alkol yoksunluğuna girebilir. Uzun vadede sağlık problemleri ortaya çıkar.

Tip A-B ya da 1-2
Bu tip alkolizm çok erken yaşlarda başlayan. Genellikle, bu kişilerin ailelerinde de alkolizm öyküsünün vardır ve alkolizm antisosyal kişilik bozukluğu ile birlikte sık görülür. Çok kötü ve sinsi bir ilerleyişi vardır.

Daha İyi Gidişli Alkolizm Tipi
Bu tip alkolizm daha geç yaşta başlar. Aile öyküsü yoktur. Genellikle alkolizme depresyonun eşlik eder. Hastanın tedavisi daha kolaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir